
See sinakasroheline taim on tõepooles üks kõikvõimas supertoit, mille kindlasti oma menüüsse lisada võiksid. Võib-olla oled spirulinaga juba tuttav, kui aga mitte, siis püsi lainel, sest kohe räägime kõigest lähemalt ning selgitame täpsemalt, mida see spirulina endast kujutab, miks teda ikkagi tarbida ning mil viisil spirulinaga oma toidulauda rikastada.
Spirulina ehk toitainerikas sinivetikas on suurepärane asendaja valgupulbrile. Spirulina sisaldab 60-70% proteiini, tehes oma kõrge valgusisaldusega silmad ette isegi looma- ning kanalihale. Lisaks sisaldab spirulina ohtralt eluks vajalikke toitaineid ja antioksüdante – sealhulgas nii taimseid valke, komplekssüsivesikuid, rauda, kaltsiumi, magneesiumi kui ka A-, K- ja B-vitamiine, moodustades suurepärase vitamiinide- ja mineraalide allika. Teda kasvatatakse peamiselt Aafrika, Aasia, Lõuna- ja Kesk-Ameerika kõrge pH tasemega toitainerikastes veekogudes, kuid tänapäeval kasvatatakse spirulinat ka spetsiaalsetest vetikafarmides üle kogu maailma. Suurimad vetikakasvatused asuvad USA’s, Tais, Indias ja Hiinas.
Spirulina on üks parimaid kehapuhastajaid ning raskemetallide väljutamiseks lausa hädavajalik abiline. Vetikas aitab toksilised raskemetallid, sealhulgas näiteks elavhõbeda, alumiiniumi, plii ja vase kehast väljutada, aidates seeläbi kaasa ka tervenemisele kroonilistest autoimmuunhaigustest, mille üheks põhjustajateks on tihtipeale justnimelt kahjulike toksiinide ja raskemetallide kuhjumine kehas.
Spirulina valikul tuleb olla aga tähelepanelik, alati veenduda selle päritolus ning võimalusel eelistada mahetoodangut. Nii saad kindel olla, et taim ei ole saastunud raskemetallide või teiste mürkainetega. Eriti tähelepanelik tasub olla Hiina päritolu spirulina puhul, kuna just see kipub olema mürkainetega saastunud, sest veekogud, kus spirulinat kasvatatakse, on tihtipeale raskemetallidest pungil. USA spirulinat peetakse seevastu aga maailma kõige puhtamaks ning seda just sealse esmaklassilise kvaliteediga kasvukeskkonna ning hoolika laboratoorse puhtusekontrolli tõttu.
Spirulina sobib suurepäraselt erinevatesse smuutidesse! Nii rohelistesse detox smuutidessekui ka mõnusatesse marjasmuutidesse toitainerikkaks lisandiks. Lisaks on ta oluline komponent ka Meditsiinimeediumi raskmetalle eemaldavas smuutis. Niisamuti võib Spirulinat lisada ka supi peale, puistata puuviljasalatile või segada lihtsalt veega ja juua energiavarude taastamiseks näiteks pärast treeningut.
1) Mõnusalt värskendav ananassismuuti Spirulinaga:
2) Meditsiinimeediumi raskemetallide smuuti:
Kõrgkvaliteetse USA päritolu spirulina leiad SIIT! 😉
Kasutatud allikad: